informacja prasowa,  miasto,  spacer,  warsztaty

Na spacer i na warsztaty o Kaliszu – ruszają Spacerowniki kaliskie

W najbliższą sobotę, 10 września, rusza projekt “Spacerowniki kaliskie”, organizowany przez Stowarzyszenie Multi.Art. W ramach projektu zostanie zrealizowany cykl 4 spacerów tematycznych i powiązanych z nimi warsztatów i spotkań. Najbliższy spacer i piknik odbędzie się 10 września na osiedlu Majków. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Tematem najbliższych spotkań będzie historia osiedla Majków: od wsi do miasta. Do udziału w pikniku osiedlowym (10 września od godz. 14.00 w parku przy Filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej) zaproszeni są wszyscy mieszkańcy i mieszkanki Majkowa. Organizatorzy zapraszają do wspólnego spędzenia czasu – dla dzieci będą przygotowane warsztaty (obowiązują zapisy), a dorośli będą mogli przekazać swoje wspomnienia lub zdjęcia z dawnego Majkowa do Społecznego Archiwum Kaliszan, prowadzonego przez kaliską Bibliotekę. Organizatorzy zachęcają także, aby na piknik przynieść ciasta, owoce i inne smakołyki, którymi będzie można się podzielić z innymi uczestnikami i uczestniczkami.

Tego samego dnia, 10 września, o godz. 16.00 spod Filii Biblioteki ruszy spacer o historii Majkowa, prowadzony przez Tomasza Talara, pracownika Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, Delegatury w Kaliszu. Spacer będzie okazją nie tylko do tego, aby poznać dzieje wsi i osiedla Majków, ale także porozmawiać i powspominać.

Opis spaceru: W trakcie spaceru opowiemy o historii wsi od XIII do XXI w., jej związku z Kaliszem, przekształceniach struktury obszaru wiejskiego na miejski, najważniejszych obszarach i obiektach historycznych oraz współczesnych dla Majkowa.

W cyklu “Spacerowników kaliskich” znajdą się jeszcze 3 inne tematy, a w ich ramach odbędą się tematyczne warsztaty oraz spacery z przewodnikiem:

17 września 2022 r. – „Jak Kalisz od razu odbudowano”

godz. 11.00-13.00: warsztaty haftu dla dorosłych z Olgą Budzan
 • zapisy na stowmultiart@gmail.com, tel. 603 244 640, liczba miejsc ograniczona
 • wstęp bezpłatny!
godz. 16.00-18.00: spacer prowadzony przez Krzysztofa Zientala
 • start z Placu św. Józefa
 • zapisy na stowmultiart@gmail.com, tel. 603 244 640
 • wstęp bezpłatny!

Opis spaceru: Kalisz był miastem zniszczonym podczas pierwszej wojny światowej niemal doszczętnie. Dla powojennych polskich władz po 1918 roku jasnym było, że jego odbudowa to nie tylko potrzeba lokalna. To również pokaz siły i organizacji odradzającego się państwa. Obok więc powstającej nowoczesnej ówcześnie Gdyni, perłą w koronie miał być odbudowany ze zgliszczy Kalisz. Podczas spaceru sprawdzimy, jaka myśl przyświecała ówczesnej władzy i architektom. Czy stworzyli miasto, z którego faktycznie można było być dumnym? Czy stworzyli miasto nowoczesne, czy jednak odwołujące się do tradycji lokalnej i architektonicznej?

24 września 2022 r. – „Zapomniane sgraffito Miszczyka”

godz. 11.00-13.00: warsztaty dla dzieci
 • zapisy na stowmultiart@gmail.com, tel. 603 244 640, liczba miejsc ograniczona
 • wstęp bezpłatny!
godz. 16.00-18.00: spacer prowadzony przez Annę Tabakę
 • start: Al. Wojska Polskiego 151 (dawne kino Kosmos)
 • zapisy na stowmultiart@gmail.com, tel. 603 244 640
 • wstęp bezpłatny!

Opis spaceru: W ramach spaceru odwiedzimy dwa sgraffito autorstwa Zygmunta Miszczyka, które do obecnych czasów zachowały się w Kaliszu (część już nie istnieje). Podczas spaceru opowiemy jego uczestnikom i

uczestniczkom o postaci Zygmunta Miszczyka, o historii powstania obu prac, a także o technikach, w których zostały wykonane. To spotkanie będzie okazją także do tego, aby zwrócić uwagę na historyczną wagę tych prac oraz rozpocząć dyskusję o wiążącym się z nimi dziedzictwie lokalnym.

8 października 2022 r. – „I Ogólnopolski Plener Rzeźby w Kaliszu”

godz. 11.00-13.00: warsztaty kolażowe dla dorosłych prowadzone przez Natalię Czarlińską
 • zapisy na stowmultiart@gmail.com, tel. 603 244 640, liczba miejsc ograniczona
 • wstęp bezpłatny!
godz. 16.00-18.00: spacer prowadzony przez Natalię Czarcińską
 • start przy pomniku im. Adama Asnyka (pl. Kilińskiego)
 • zapisy na stowmultiart@gmail.com, tel. 603 244 640
 • wstęp bezpłatny!

Opis spaceru: Rzeźby miejskie są nieodłącznym elementem lokalnego krajobrazu Kalisza. Na szczególną uwagę zasługują te obiekty, które powstały w ramach I Ogólnopolskiego Pleneru Rzeźby w Kaliszu. Nie tylko z uwagi na ich wysokie wartości estetyczne i nowoczesną formę, lecz także ze względu na kontekst historyczno-społeczny ich powstania czy model współpracy Miasta z artystami. Podczas spaceru chcemy opowiedzieć nie tylko o wątkach historycznych, ale także porozmawiać o odczuciach uczestników i uczestniczek względem rzeźb. Temat pozwoli także zrozumieć, czym jest i czym powinna być sztuka w przestrzeni publicznej.

Partnerami wydarzeń na Majkowie są: Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Asnyka w Kaliszu, Piekarnia Spomia, Stowarzyszenie Stacja Inspiracja, Rada Osiedla Majków.

Projekt „Spacerowniki kaliskie” dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Projekt jest współfinansowany z budżetu Miasta Kalisza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.