Jak działa Dom Sąsiedzki?

Czym jest Dom Sąsiedzki?

To przestrzeń przeznaczona na aktywność lokalną mieszkańców. Miejsce, które integruje społeczność – tę lokalną, sąsiedzką z dzielnicy, ale też mieszkańców całego miasta, którzy będą mieli ochotę się tutaj zjawić. To miejsce, w którym dostaje się wsparcie, pobudza do aktywności, inspiruje i wzmacnia relacje między ludźmi. Można w nim poznać sąsiadów i aktywistów z całego miasta, zaangażować się w lokalne przedsięwzięcia, zrealizować własne pomysły, wziąć udział w warsztatach, otwartych spotkaniach, imprezach kulturalnych lub też po prostu wypić kawę, poczytać książkę, czy zagrać w planszówki.

Jaki jest program Domu Sąsiedzkiego?

Dom Sąsiedzki nie ma odgórnie ustalonego programu zajęć – to pomysły mieszkańców, grup nieformalnych i organizacji pozarządowych tworzą na bieżąco plan działania. W Domu Sąsiedzkim mieszkańcy mogą m.in. spotkać swoich sąsiadów, uczyć się nawzajem nowych rzeczy (sąsiedzkie warsztaty i szkolenia) organizować spotkania lub po prostu razem spędzać czas. O tym jakie są plany – tematyczne i godzinowe – będziemy informować na bieżąco przez nasz profil na Facebook oraz tablicę informacyjną w Domu Sąsiedzkim..

Co zrobić żeby zrealizować swój pomysł na działanie w Domu Sąsiedzkim

Zgłosić się z nim do gospodarzy – przez wiadomość na FB, maila (domsasiedzkikalisz@gmail.com) lub osobiście w Domu Sąsiedzkim.Jeśli Twój pomysł wpisuje się w ideę Domu, znajdzie się termin w kalendarzu i chętni by się przyłączyć – śmiało możesz działać.

Czy Dom Sąsiedzki to świetlica, w której można zostawić dzieci?

Nie, nie jesteśmy świetlicą, nie zapewniamy opieki dzieciom, nie animujemy osób odwiedzających Dom. W Domu Sąsiedzkim każdy jest „u siebie” – sam robi sobie herbatę i myje po sobie kubek. Sam również musi zadbać o dobre relacje z innymi użytkownikami tej przestrzeni. Dzieci do 13 roku życia mogą odwiedzać Dom Sąsiedzki wyłącznie z pełnoletnimi opiekunami. Młodzież 13+ może przebywać w Domu samodzielnie, o ile opiekunowie prawni wyrażą na to pisemną zgodę.

Czym zajmują się gospodarze Domu Sąsiedzkiego?

Gospodarze – Stowarzysznie Multi.Art – koordynują działania w Domu Sąsiedzkim, które tworzą i realizują mieszkańcy, pomagają w organizacji pomysłów mieszkańców – zapewniając potrzebne wsparcie (merytoryczne, organizacyjne, promocyjne czy techniczne), ale nie realizują zgłoszonych pomysłów za pomysłodawców.Jeśli masz inne pytania dotyczące Domu Sąsiedzkiego – pisz albo od razu wpadaj na kawę

Ewaluacja działania Domu Sąsiedzkiego (2019-2020)

Zapraszamy do zapoznania się z ewaluacją pierwszego roku funkcjonowania Domu Sąsiedzkiego Podgórze 2-4: tutaj.