informacja prasowa,  miasto,  spacer,  warsztaty

Przed nami kolejny spacer i warsztaty w ramach Spacerowników kaliskich

Odbudowa Kalisza po zniszczeniach 1914 roku będzie tematem najbliższego spaceru i warsztatów w ramach Spacerowników kaliskich. Zarówno spacer, jak i warsztaty, odbędą się w najbliższą sobotę, 17 września. Wstęp na oba wydarzenia jest wolny.

Kalisz był miastem zniszczonym podczas pierwszej wojny światowej niemal doszczętnie. Dla powojennych polskich władz po 1918 roku jasnym było, że jego odbudowa to nie tylko potrzeba lokalna. To również pokaz siły i organizacji odradzającego się państwa. Obok więc powstającej nowoczesnej ówcześnie Gdyni, perłą w koronie miał być odbudowany ze zgliszczy Kalisz.

Podczas spaceru “Jak Kalisz od razu odbudowano”, który ruszy z placu Św. Józefa w sobotę 17 września o godz. 16.00, sprawdzimy, jaka myśl przyświecała ówczesnej władzy i architektom. Czy stworzyli miasto, z którego faktycznie można było być dumnym? Czy stworzyli miasto nowoczesne, czy jednak odwołujące się do tradycji lokalnej i architektonicznej?

Spacer poprowadzi Krzysztof Ziental – historyk sztuki, zabytkoznawca i konserwacjoznawca, praktyk partycypacji oraz urzędnik związany z kaliskim Magistratem w latach 2014-2016.

Spacerowi towarzyszyć będą warsztaty haftu (dla dorosłych) prowadzone przez Olgę Budzan – artystkę, zajmującą się m.in. haftem i plastyką obrzędową, związaną z Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Uczestnicy warsztatów będą haftować serwetki z motywem kaliskim. Warsztaty odbędą się w Domu Sąsiedzkim Podgórze 2-4 w sobotę 17 września o godz. 11.00.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują więc zapisy na: e-mail stowmultiart@gmail.com, tel. 603 244 640.

W cyklu “Spacerowników kaliskich” przed nami jeszcze 2 kolejne tematy, a w ich ramach odbędą się tematyczne warsztaty oraz spacery z przewodnikiem:

24 września 2022 r. – „Zapomniane sgraffito Miszczyka”

godz. 11.00-13.00: warsztaty dla dzieci
  • zapisy na stowmultiart@gmail.com, tel. 603 244 640, liczba miejsc ograniczona
  • wstęp bezpłatny!
godz. 16.00-18.00: spacer prowadzony przez Annę Tabakę
  • start: Al. Wojska Polskiego 151 (dawne kino Kosmos)
  • zapisy na stowmultiart@gmail.com, tel. 603 244 640
  • wstęp bezpłatny!

Opis spaceru: W ramach spaceru odwiedzimy dwa sgraffito autorstwa Zygmunta Miszczyka, które do obecnych czasów zachowały się w Kaliszu (część już nie istnieje). Podczas spaceru opowiemy jego uczestnikom i

uczestniczkom o postaci Zygmunta Miszczyka, o historii powstania obu prac, a także o technikach, w których zostały wykonane. To spotkanie będzie okazją także do tego, aby zwrócić uwagę na historyczną wagę tych prac oraz rozpocząć dyskusję o wiążącym się z nimi dziedzictwie lokalnym.

8 października 2022 r. – „I Ogólnopolski Plener Rzeźby w Kaliszu”

godz. 11.00-13.00: warsztaty kolażowe dla dorosłych prowadzone przez Natalię Czarlińską
  • zapisy na stowmultiart@gmail.com, tel. 603 244 640, liczba miejsc ograniczona
  • wstęp bezpłatny!
godz. 16.00-18.00: spacer prowadzony przez Natalię Czarcińską
  • start przy pomniku im. Adama Asnyka (pl. Kilińskiego)
  • zapisy na stowmultiart@gmail.com, tel. 603 244 640
  • wstęp bezpłatny!

Opis spaceru: Rzeźby miejskie są nieodłącznym elementem lokalnego krajobrazu Kalisza. Na szczególną uwagę zasługują te obiekty, które powstały w ramach I Ogólnopolskiego Pleneru Rzeźby w Kaliszu. Nie tylko z uwagi na ich wysokie wartości estetyczne i nowoczesną formę, lecz także ze względu na kontekst historyczno-społeczny ich powstania czy model współpracy Miasta z artystami. Podczas spaceru chcemy opowiedzieć nie tylko o wątkach historycznych, ale także porozmawiać o odczuciach uczestników i uczestniczek względem rzeźb. Temat pozwoli także zrozumieć, czym jest i czym powinna być sztuka w przestrzeni publicznej.

Projekt „Spacerowniki kaliskie” dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Projekt jest współfinansowany z budżetu Miasta Kalisza.


Więcej informacji na: https://multiart.org.pl/spacerowniki-kaliskie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.