multi art festival

Działania artystyczne podczas 16. Multi Art Festivalu

Arek Pasożyt oraz Ruslan Kolmykov realizują działania artystyczne w ramach 16. Multi Art Festivalu.

Arek Pasożyt – opis rezydencji artystycznej

Do szczęścia nie trzeba piękności

Nie wiem, czy gdyby nie Multi Art Festival, to odwiedziłbym kiedykolwiek Kalisz. Kalisz nie przyciągał mnie niczym specjalnym i do szczęścia, teoretycznie, raczej go nie potrzebowałem. Nie wiem też, czy Kaliszowi do szczęścia potrzeba mnie, ale wiem, że według niezależnego raportu „Szczęśliwy Dom. Miasto dobre do życia” Kalisz jest na drugim miejscu wśród najmniej szczęśliwych miast. Tu warto dodać od razu – miast, które zostały przebadane, a do tego potrzeba było wystarczającej ilości odpowiedzi mieszkanek i mieszkańców, czyli w Kaliszu chce się zabierać głos.

Nie chcę wchodzić w głęboką analizę raportu, ale zaciekawiło mnie pojęcie szczęścia w kontekście miasta, w którym mam działać. Czym jest szczęście? Sam często go poszukuję. Według wielu poradników coacherskich, a także naukowczyń i psychoterapeutów – szczęście odnajduje się między innymi w działaniu. Osobiście, też tak uważam, a poszukiwanie często jest najciekawszym procesem działania. Dlatego myśląc o projekcie dla Kalisza wymyśliłem poszukiwanie szczęścia, a może i zbudowanie tego szczęścia wraz ze wszystkimi chętnymi poszukującymi odpowiedzi. Bezkosztowo, bo w końcu ‘pieniądze szczęścia nie dają’. Chciałbym, by to stało się wspólnymi siłami i chęciami, ale zobaczymy (w praktyce) jak będzie, bo w końcu od nikogo nie mogę wymagać tej wspólnej pracy. Tak jak też kiedyś usłyszałem pewne powiedzenie i utkwiło mi bardzo mocno w głowie: oczekiwania są pierwszym powodem do rozczarowań. Zobaczymy jaką formę przybierze szczęście w Kaliszu, ale wiem, że ‘do szczęścia nie trzeba piękności’ i ‘szczęśliwe dzieci to brudne dzieci’.

Biografia:

Arek Pasożyt – artysta wizualny, animator kultury. W 2010 r. sformułował „Manifest Pasożytnictwa” przedstawiający ideę działań jako artysty-pasożyta odnosząc się krytycznie do statusu artysty w społeczeństwie. W myśl idei żył i tworzył przez pierwsze lata w instytucjach kulturalnych. Z czasem działania przerodziły się w tzw. projekty żywicielskie i pracę z grupami określanymi jako „pasożyty społeczne”: z osobami romskimi, długotrwale bezrobotnymi czy doświadczającymi bezdomności. Jako Pasożyt maluje także obrazy, a wraz z nasileniem protestów ulicznych, zaczął wychodzić z ‘Obrazami Strajkującymi’ na demonstracje.

Ruslan Kolmykov – opis działań artystycznych

Działanie I (lokalizacja do potwierdzenia)

W zależności od wielkości ściany, miejsca i jej konfiguracji rysunek i jego skala mogą się różnić. Rysunek może pochodzić od konkretnego wizerunku obrazów lub działek, po abstrakcyjne portale, każde miejsce jest indywidualne, a rysunek jest dla niego opracowany, optymalnie dopasowany rozmiarem i fabułą. Gdzieś właściwe będzie przedstawienie portretu, gdzieś czcionka lub napis, gdzieś mandala lub ozdoba będą miały znaczenie. 

Efekt obrazu może być również inny. Ważne jest położenie światła, ruch słońca, równość, materiał i kolor ściany, sztuczne oświetlenie w nocy, obecność przestrzeni naprzeciwko pracy.. odbicie będzie błyszczeć w setkach kawałków w różnych płaszczyznach , pod różnymi kątami i z różnych odległości, czasem skuteczny z daleka, czasem przy bliższym zbadaniu. Przyciągając ludzi obiekt artystyczny działa jak strefa selfie. Takie miejsce może być popularne w środowisku miejskim.

Działanie II (Skwer Historyczny Rozmarek)

Uwierz w swoje marzenia

Seria „Spójrz w niebo”, 200 x 125, drewno, wkręty, technika autorska, 2022.

Interaktywna praca artysty z Ukrainy Ruslana Kolmykova, której współautorem może zostać każdy. Symbolika papierowych samolotów przenosi nas w czasy dzieciństwa, gdzie lekkość i prostota życia nie budziły wątpliwości, każdego dnia i każdej minuty magia była na wyciągnięcie ręki, a wiara i twórcza energia sprawiały, że spełniały się najbardziej niesamowite marzenia! Tworzenie z miłością i szczerością przybliża nas do ich realizacji. Podążać za marzeniami to również pozwolić im na to, żeby odleciały niczym papierowy samolot – tylko wtedy mogą się spełnić. Można marzyć o czystym niebie, o nowej zabawce, dla kogoś jest ważniejsze aby wrócić do domu i przytulić ukochaną osobę, ktoś chce spotkać się z najbliższymi, ktoś nie ma już domu, ale marzy o nim. Dołącz do magicznego projektu pozwól się sobie rozmarzyć!

Obiekt artystyczny stworzony dobrą energią wielu osób zostanie wystawiony na licytację, a dochód zostanie przeznaczony na wsparcie Ukrainy.

Biografia:

Ruslan Kolmykov (facebook.com/ruslankolmykovart)

Artysta urodzony na Białorusi, w 1996 roku ukończył Wyższą Szkołę Rzemiosła Ludowego w Witebsku, od 2006 r. mieszka i pracuje w Kijowie, po 24 lutego 2022 r. zmuszony opuścić Ukrainę trafił do Kalisza. Od 2010 r. bierze udział w wystawach artystycznych, projektach  indywidualnych i grupowych, wystawach fotograficznych i performance w Ukrainie, USA, Kanadzie, Białorusi. Od 2015 r. prowadzi warsztaty i grupowe projekty artystyczne, wchodząc w interakcje z dziećmi i dorosłymi. Pracuje w technice autorskiej, którą odnalazł w procesie eksperymentów z materiałami i formami. Łącząc grafikę i instalację, tworzy niepowtarzalne prace string-artowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.