Patronat społeczny – testujemy w Kaliszu
Patronat społeczny (z ang. community sponsorship) to model integracji uchodźców realizowany na całym świecie. Polega na tym, że grupy osób przez określony czas wspierają osoby z doświadczeniem uchodźczym czy migranckim przybywające do danej społeczności. Grupy obywateli zapewniają wsparcie (emocjonalne, finansowe i praktyczne), aby pomóc uchodźcom rozpocząć życie w nowym kraju.
Ponad milion osób uchodźczych zostało objętych programami typu patronatu społecznego w różnych krajach świata. Teraz patronat społeczny testowany jest w Polsce, m.in. w Kaliszu! We współpracy z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych Ę, dzięki wsparciu Pathways International, stowarzyszenie Multi.Art realizuje pilotaż programu w Domu Sąsiedzkim.
Główne elementy patronatu społecznego:
- Mieszkanie – pomoc w znalezieniu stałego miejsca zamieszkania, w tym wyszukiwanie ofert, negocjacje z właścicielami i wsparcie w formalnościach.
- Dostęp do rynku pracy – wsparcie w dostępie do ofert pracy, tworzeniu CV i przygotowaniu do rozmów kwalifikacyjnych.
- Integracja społeczno-kulturowa – wsparcie w integracji z lokalną społecznością, zapoznanie z instytucjami kultury oraz lokalnymi zwyczajami.
- Nauka języka – organizacja dostępu do kursów językowych i wsparcie w nauce języka polskiego.
- Dostęp do ochrony zdrowia – wsparcie w dostępie do opieki zdrowotnej, rejestracja u lekarza i pomoc w umawianiu wizyt.
- Dostęp do edukacji – pomoc w zapisaniu dzieci do szkół, w kontaktach ze szkołą oraz w uzyskaniu dostępu do kursów i szkoleń dla dorosłych.
- Wsparcie finansowe i podstawowe potrzeby bytowe – organizacja i dostarczanie niezbędnych zasobów, takich jak odzież, żywność i środki higieny. Dodatkowo, jeśli grupa się na to zdecyduje, również wsparcie finansowe (np. przeprowadzenie zbiórki) w przypadku kryzysowych sytuacji dot. zdrowia, miejsca zamieszkania itp.
- Pomoc administracyjna – pomoc w załatwianiu formalności, w tym kontakt z urzędami i wypełnianie dokumentów.
W najbliższe miesiącach Dom Sąsiedzki będzie miejscem wspólnych działań wokół modelu. Pierwsze spotkanie z udziałem przedstawicielek i przedstawicieli organizacji i instytucji na co dzień pracujących z oraz na rzecz osób migranckich odbyło się 2 października.
Dołącz do programu
Kolejnym etapem jest powołanie grup kaliszanek i kaliszan, którzy będą wspólnie stworzyć cieć wsparcia dla osób objętych programem. Każda i każdy z nas może realnie pomóc osobom z doświadczeniem uchodźczym i migracyjnym. Dołącz do innych lub stwórz grupę patronacką, która będzie wspierać wybrane osoby lub rodziny przez okres 6 miesięcy – od grudnia 2024 do maja 2025 roku. Jeśli myślisz o zostaniu patronem/patronką, wypełnij krótki formularz – skontaktuje się z tobą koordynatorka programu, Kalina Michocka (tel. +48 606 470 878, email: domsasiedzkikalisz@gmail.com).
Osoby objęte wsparciem
W ramach testowania modelu patronatu społecznego w Kaliszu wsparciem zostaną objęci Nadiia oraz Mavi i Roberto.
Nadiia
Nadia jest osobą 60+, mieszka w ostatnim miejscu zbiorowego zakwaterowania w Kaliszu. Pochodzi z Mikołajowa. Tak mówi o sobie:
Urodziłam się jako trzecie dziecko, moje starsze siostry, Wiera (Wiara) i Luba (Miłość), były już na świecie, więc kiedy pojawiłam się ja, zostałam Nadią (Nadzieją).
Lubię się uczyć, zdobywać wiedzę, jestem dociekliwa. Zawsze uczę się tak, żeby móc dzielić się z tym, co wiem z innymi.
Jak chciałabym, żeby wyglądało moje życie w Kaliszu?
Chciałabym być zdrowa i aktywna, żebym mogła pracować i być przydatna, pomocna innym ludziom i miastu.
Ira
Ira przyjechała do Kalisza w 2022 r. z rejonu chmielnickiego na Ukrainie, uciekając przed wojną. Obecnie mieszka z trójką dzieci w ostatnim miejscu zbiorowego zakwaterowania w mieście. Jej najstarsza córka jest już samodzielna, a młodsze dzieci pozostają pod jej opieką.
Ira to osoba pełna ciepła i gotowa do pomocy o każdej porze dnia. Mimo trudnych doświadczeń, nie traci nadziei i stara się zapewnić swoim dzieciom jak najlepsze warunki. W nowej rzeczywistości chciałaby przede wszystkim odzyskać stabilizację.
Jak chciałabym, żeby wyglądało moje życie w Kaliszu?
Chcę prowadzić „normalne życie” w Kaliszu, mieć stałą pracę i mieszkanie, zapewniające rodzinie poczucie bezpieczeństwa i prywatności.
Mavi i Roberto
Od ponad trzech lat w Polsce, pracują, mieszkają na os. Korczak, córka chodzi do przedszkola, syn do podstawówki (świetnie gra w piłkę). Pochodzą z Argentyny i Wenezueli.
Jesteśmy spokojną, otwartą rodziną. Lubimy ludzi. – mówi Mavi.
Jak chcielibyśmy, żeby wyglądało nasze życie w Kaliszu?
Chcielibyśmy mieć w Kaliszu normalne życie. Wydaje się to proste, ale tak nie jest. Chciałbym móc załatwiać codzienne sprawy bez proszenia o pomoc, rozumieć jak to wszystko tutaj działa. Chciałbym też mówić po polsku.
Informacja dla patronów
Równolegle z działaniami w Kaliszu, pilotaż odbywa się także w Świdnicy, gdzie koordynuje go Fundacja Ładne Historie. W całość włączone są także organizacje od lat pracujące w obszarze migracji i uchodźctwa: Homo Faber, Polskie Forum Migracyjne, Stowarzyszenie Nomada, a także warszawski KIK.