Projekt „Nie do śmiechu… a jednak!”

Nie do śmiechu… a jednak! – zapraszamy dorosłych i „dojrzałą młodzież 60+” do udziału w wyjątkowym projekcie! Całość koordynuje znana i lubiana bywalcom Domu Sąsiedzkiego Teresa Szczepaniak:

– Pomysł opiera się na sile śmiechu — czynności znanej wszystkim. Śmiech dodaje energii, pobudza do działania i sprawia, że świat staje się piękniejszy. W obecnych czasach — po ponad roku pandemii i okresach zamknięcia — wewnętrzna siła i optymizm są nam wszystkim potrzebne, ale niełatwo je w sobie wyzwolić. Chcę temu zaradzić dzieląc się tym, co wiem i potrafię robić.

Każde z 8 spotkań będzie się składało z dwóch elementów: jogi śmiechu oraz pogaduszek na różne tematy przy „Herbatce słodzonej dowcipem”.

Joga śmiechu polega na grupowym, wspólnym śmianiu się bez żadnego konkretnego powodu. To technika, która pozwala dorosłym na osiągnięcie ciągłego, szczerego śmiechu bez angażowania myśli. Pomaga rozładować stres, poprawić nastrój. Podstawowym zadaniem jogi śmiechu nie jest jednak trening ciała, ale duszy — nauka bezwarunkowej nadziei, patrzenia na świat z optymizmem, dzielenia się szczęściem z innymi.

Taki system ćwiczeń ma na celu połączenie, poprzez bezwarunkowy śmiech, grupy ludzi na poziomie serca — bez oceniania, pozwala wydobyć z siebie pozytywne nastawienie do innych i nabrać dystansu do codziennych spraw. „Herbatka słodzona dowcipem” będzie okazją do integracji uczestników, „przegadania” doświadczenia jogi śmiechu i radosnego podejścia do życia. Będziemy wspólnie “nakręcać się” na pozytywną postawę do życia, skupiać na tym, co nas łączy (o tym, co nas dzieli słyszymy na okrągło, np. z mediów). Spotkania będą odskocznią od myślenia utartymi ścieżkami, okazją do otwarcia się na nowe doświadczenia i ludzi. „Bardzo zależy mi też, żeby to, co proponuję wyzwalało radość i zabawę — dorośli też jej potrzebują!” – mówi Teresa.

Kto chce się pośmiać z nami??? 

 15 października 2021
Sesja jogi śmiechu (30-40 minut)
Herbatka słodzona dowcipem – poczęstunek i rozmowa integrująca uczestników n/t doświadczeń śmiechu, radości, optymizmu w życiu.

– 25 października 2021
Sesja jogi śmiechu (30-40 minut)
Herbatka słodzona dowcipem – edukacja finansowa poprzez grę planszową, w przerwach herbata i słodkości.Tematy kolejnych spotkań już niebawem.

– 12 listopada, g. 17.00
Sesja jogi śmiechu (30-40 minut)
Herbatka słodzona dowcipem: Zaduszki – czy mamy z nimi kontakt? Trochę historii, przemyślenia, rozmowa.

– 29 listopada, g. 17.00
Sesja jogi śmiechu (30-40 minut)
Andrzejkowa herbatka słodzona dowcipem.

– 13 grudnia, g. 17.00
Sesja jogi śmiechu (30-40 minut)
Herbatka słodzona dowcipem – wspólne kolędowanie.

– 19 stycznia, g. 11.00, Dom Seniora w Żelazkowie
Sesja jogi śmiechu i „herbatka słodzona dowcipem” w wersji wyjazdowej. Gościmy w Żelazkowie, gdzie zaprosimy do wspólnego śmiania się tamtejszych stałych bywalców Domu.

– 18 lutego, piątek, g. 17.00, Akcelerator Kultury (ul. Nowy Świat 2a)
Sesja jogi śmiechu (30-40 minut)
Herbatka słodzona dowcipem: „Senior zadbany mile widziany” – Jola Aleksandrzak, jedna z uczestniczek projektu, zaprasza do wspólnej rozmowy o tym jak zadbać o siebie na „srebrne” lata. 

– 11 marca, piątek, g. 17.00, Dom Sąsiedzki
Zapraszamy na spotkanie „Seniorzy rozmawiają o emigracji” z Urszulą Engelmayer z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” – socjolożką, od wielu lat angażującą się w działania społeczne i kulturalne, koordynatorką projektu „Polska dla początkujących i zaawansowanych.

– 25 marca, g. 18.00-21.00, Akcelerator Kultury (ul. Nowy Świat 2a)
TURNIEJ SUCHARÓW & KLASYCZNY DANCING – finał projektu

Jeśli kończyć, to z przytupem, i to dosłownym! W ramach wielkiego finału projektu zapraszamy na:

Turniej sucharów, czyli konkurs na najbardziej suchy dowcip – tak bardzo nieśmieszny, że doprowadza do rżenia, taki, którego nie powstydziłby się Pan Karol z „Familiady”. Do udziału zapraszamy wszystkich, którzy czują się na siłach – talent nie jest wymagany. Wiek uczestników też nie ma znaczenia – liczą się wyłącznie szczere chęci – zapoznajcie się z  regulaminem „Turnieju sucharów”.

Przewidujemy satysfakcjonujące nagrody (prawdziwe, nie tylko takie wyklaskane przez publiczność). Turniej poprowadzi mistrz spontanicznej konferansjerki, człowiek, który od pięciu lat prowadzi Multiartowy Slam Poetycki – Paweł „Szegetz” Bąkowski.

Żeby wziąć udział w turnieju, warto się wcześniej zapisać – mailowo (domsasiedzkikalisz@gmail.com), w wiadomości prywatnej na FB lub osobiście w Domu Sąsiedzkim.

Klasyczny dancing z duetem PawlakPawlak (nie, nie są rodziną).
Będzie śpiewane i tańczone, a nawet wodzirejowane – jak to na dawnych dancingach bywało! Można się wystroić (ale nie trzeba). Wstęp wolny (lub szybki).

Dofinansowano ze środków programu „UTW-Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.